دوشنبه 5 مهر 1400   10:06:32
دیدگاه
1396/9/1 چهارشنبه21:35


نقش موثر امام خامنه‌ای در آزادی سوسنگرد مغفول مانده است

پرتال اطلاع رسانی ستاد اجرایی دولت در تشکیل موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس / سرهنگ عباس عباسی :  از جمله حقایقی که در عرصه آزادی سوسنگرد مانند خورشیدی تا پایان می‌درخشد و تاکنون به درستی مورد تبیین و شفاف‌سازی قرار نگرفته است نقش بی‌بدیل و سازنده و محوری «امام خامنه‌ای» عزیز است که کم‌توجهی به آن نشان‌دهنده مظلومیت شخصیت وارسته و حماسه‌ساز و تاریخ‌ساز این مرز و بوم یعنی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است.

حماسه آزادسازی سوسنگرد در روند جنگ تحمیلی آثار و برکات تعیین کننده ای داشتگروه استان‌های دفاع پرس-  سرهنگ پاسدار «عباس عباسی»؛ پاسداشت حوادث گوناگون و وقایع دفاع مقدس، صحنه واقعی شکست مفتضحانه دشمن و اتفاقاتی که در هشت سال مقاومت جانانه ملت ایران پیش آمد تنها یادآور یک حماسه در زمان مشخص نیست بلکه فرازمانی و فرامکانی تحلیل می شود.
 
درست مثل جام جهان‌نمایی که گذشته، حال و آینده تاریخ تمام افتخار ایران اسلامی در آن تجلی می‌یابد. این دوره طلایی و ناب مانند خورشید درخشان، یک منبع پایان‌ناپذیر و سرچشمه جوشانی است که باید در مسیر تاریخ بهترین بهانه برای تلاش‌ها و مجاهدت‌های آینده ملت ایران در مسیر تعالی، سعادت و پیشرفت شود. به طوری که هر کسی با هر سلیقه، فکر و اندیشه‌ای که دارد با ورود به حوزه موفق دفاع مقدس و غوطه‌ور شدن در امواج شفاف و درخشان آن پاسخ بسیاری از پرسش ها و ابهامات خود را در ژرفای این نقطه از تاریخ، بازخوانی و تفسیر کند.
آری گرامیداشت هر واقعه و یادآوری هر حادثه و خاطره از دفاع جانانه و ایثارگرانه مردم سلحشور ایران اسلامی ما را برآن می‌دارد تا حقایق جدیدی از گنج بی‌انتهای جنگ تحمیلی کشف کنیم و پیش از پیش بر طراوت و تازگی آن دوران پرافتخار بیفزاییم و با یادآوری حسرت آن زمان در دل‌ها و جان‌های خود، حس و حال و شناخت و معرفت آن ایام پرشور و حماسی را بازآفرینی کنیم.

مسلماً یکی از حوادث حماسی که با ویژگی‌های منحصربفرد خود در روند جنگ تحمیلی آثار و برکات تعیین‌کننده‌ای داشت و در عین حال با وجود اهمیت زیاد آن مورد غفلت واقع شد در حماسه عظیم آزادی سوسنگرد پایتخت شرافت، ایثار و مقاومت ایران اسلامی در 26 آبان ماه سال 1359 است.

از جمله حقایقی که در عرصه آزادی سوسنگرد مانند خورشیدی تا پایان می‌درخشد و تاکنون به درستی مورد تبیین و شفاف‌سازی قرار نگرفته است نقش بی‌بدیل و سازنده و محوری «امام خامنه‌ای» عزیز است که کم‌توجهی به آن نشان‌دهنده مظلومیت شخصیت وارسته و حماسه‌ساز و تاریخ‌ساز این مرز و بوم یعنی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به عنوان نماینده وقت امام راحل در شورای عالی دفاع می‌باشد.

بررسی اسناد، شواهد و روایات گویای آن است که حماسه سرنوشت‌ساز سوسنگرد از هنگام ایده پردازی نوشتن سناریو و طرح عملیاتی تا اجرا و سپس شکست طرح های دشمن در آن منطقه و بخصوص دفع خطر سقوط شهر اهواز مرهون اراده قوی و باور عمیق مقام معظم رهبری به کمک خداوند متعال و هماهنگی و اجابت از امام راحل و همراهی شهید دکتر «مصطفی چمران» با معظم‌له بوده است.

اینک پس از 37 سال از آن واقعه حماسی جا دارد دستگاه‌های متولی ترویج فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس حتی آحاد مردم شریف ایران که خود خالق این حماسه و حماسه های دیگر دوران پرافتخار دفاع مقدس هستند و بویژه اصحاب رسانه با رویکردی درخور و توجه به برجسته‌سازی جایگاه این پیروزی و حماسه‌ای که دلاوران ارتش و سپاه و نیروهای جنگ نامنظم آفریدند بپردازند و در این بررسی نقش محوری و تعیین‌کننده مقام معظم رهبری در این عملیات غرورآفرین را به خوبی ترسیم کرده تا یادگاران دوران دفاع مقدس و نسل‌های آینده فراتر از گذشته در روند و صحنه حقیقی و واقعی آن زمان قرار گیرند و بدانند پیروزی در عملیات های بزرگ همچون فتح‌المبین، طریق‌القدس و بیت‌المقدس مرهون و مدیون حماسه عظیم فتح سوسنگرد می‌باشد که اهواز را حفظ نمود و ضربه کاری بر دشمن تا دندان مسلح وارد کرد.

سوسنگرد افتخار دارد که در هشت سال جنگ تحمیلی، با دفاع جانانه در مقابل استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار و با دادن شهدای بزرگواری همچون سردار سرلشکر شهید «علی هاشمی»، سردار سرلشکر شهید «دقایقی» و دیگر شهدای گرانقدر، با ثبت حماسه های جاودان، 26 آبان 59 سالروز شکست حصر سوسنگرد برگ زرینی شود در تاریخ درخشان انقلاب اسلامی ایران.

بنابراین شایسته است این رخداد خجسته و الهام‌بخش که با الطاف الهی و هوشمندی و هوشیاری امام خامنه‌ای در هماهنگی با امام راحل عظیم‌الشان رقم خورد را به ملت شهیدپرور و قهرمان ایران اسلامی تبریک گفته و در این فرصت مغتنم با تعظیم به مقام شامخ شهیدان گرانقدر و حماسه‌سازان این حماسه عظیم سر بر آستان پروردگار حکیم و قادر متعال می‌ساییم و از مقام ربوبیتش توفیق ادامه راه شهدای والامقام دوران دفاع مقدس را خواستاریم.

آرشیو عکس
مناسبت
1397 ، سال «حمایت از کالای ایرانی»
1397 ، سال «حمایت از کالای ایرانی»
وب سايت ها