شنبه 27 دي 1399   12:33:57
اخبار
1395/6/1 دوشنبه12:17


حجت الاسلام مصطفی درایتی:
دفاع از کشور در برابر جنگ تحمیلی یک مساله ملی و همگانی بود
آنچه در طول 8 سال دفاع مقدس تجربه شد، هم بستگی و همدلی تمام اقشار و نهاد های کشور برای دفاع از خاک وطن بود. دولت، ارتش، سپاه پاسداران و ... در کنار سایر نهادها و نیروهای مردمی یکپارچه؛ تمام هم و غم خود را به دفاع یکپارچه از کشور معطوف کرده بودند. در این میان دولت نیز با کمک ها و حمایت های مالی و لجستیکی خود از بسیاری از مشکلات لاینحل جلوگیری به عمل آورد.

آنچه در طول 8 سال دفاع مقدس تجربه شد، هم­بستگی و هم­دلی تمام اقشار و نهاد­های کشور برای دفاع از خاک وطن بود. دولت، ارتش، سپاه پاسداران و ... در کنار سایر نهاد­ها و نیروهای مردمی یکپارچه؛ تمام هم و غم خود را به دفاع یکپارچه از کشور معطوف کرده بودند. در این میان دولت نیز با کمک­ها و حمایت­ های مالی و لجستیکی خود از بسیاری از مشکلات لاینحل جلوگیری به عمل آورد.

به گزارش روابط عمومی نمایشگاه- موزه تبیین و ارائه اقدامات دولت در دوران دفاع مقدس، حجت­ الاسلام مصطفی درایتی مشاور رییس­ جمهوری دولت پیشین و فعال سیاسی، در رابطه با همین موضع اظهار کرد: ما نمی توانیم برای دفاع از خاک کشور در طول 8 سال دفاع مقدس سهمی را برای کسی یا نهادی قائل شویم، چرا که در آن سال­ها دفاع از کشور در برابر جنگ تحمیلی یک مساله ملی و همگانی بود.

وی تصریح کرد:  در طول سال­های جنگ تحمیلی ما شاهد دفاع یک­پارچه از سوی تمام نهاد­ها و ارگان ها بودیم که بر همان اساس اکنون هیچ نهادی نمی­ تواند بگوید که در سال­ های جنگ نقش اول و محوری را داشته است، چرا که در بحث دفاع کشور چنین مفاهیمی اصلا گویا نیست و جایگاهی ندارد.

این فعال سیاسی هعمچنین خاطرنشان کرد: در طول سال­های جنگ تحمیلی اگر سهم مردم در دفاع از کشور بیشتر از دیگر نهاد­ها و حتی نیروهای نظامی نباشد، کم­تر نیز نیست، چرا که مردم احساس می­ کنند که جنگ مساله ای مربوط به آنها است و بنا به همین احساس در سال­ های جنگ تحمیلی بیشترین رشادت­ ها و پشتیبانی­ ها را به عمل آوردند.

درایتی با اشاره به نقش دولت در پیشبرد جنگ نیز اظهار کرد: دولت پشتیبان اصلی جنگ بود و اگر بسیاری از همراهی­ ها و حمایت ­های محوری، مادی و لجستیکی آن نبود، بسیاری از مشکلات لاینحل به قوت خود باقی می­ ماند.

وی همچنین بسیاری از حمایت­ های دولت را که در پیشبرد جنگ و اداره سال­های جنگ موثر بود، یادآور شد و گفت: در طول 8 سال جگ تحمیلی تمام بخش­ها و دست­ اندرکاران دولت درگیر جنگ شدند و تمام امکانات خود را در راستای دفاع از کشور به کار گرفتند.

مشاور رییس­ جمهوری دولت اصلاحات هچنین مهم­ترین نقش و تاثیر دولت را در زمینه سازی در بستر عمومی دانست و گفت: در سال­های جنگ بسیاری از نهاد­های دولتی مسئولیت­ ها و امکانات خود را در جریان جنگ تعریف می ­کردند و این شرایطی­ است که مشابه آن در سایر بخش­های مهم و تاثیرگذار کشور دیده می­شد.

درایتی جنگ و دفاع از کشور را مساله­ ای ملی دانست و افزود: نمی­ توان بحث خدمت در جنگ و دفاع از کشور را رقابتی توصیف کرد، چرا که تمام کشور با تمام قوا و ظرفیت­ های خود برای کوتاه کردن دست تجاوز از خاک خود فعال شده بود و به مین دلیل است که سهم بیشتر قائل شدن برای یک نهاد و ارگان امری واهی است.

به گفته وی جنگ تحمیلی تمام اقشار ونهاد­های کشور را به خود مشغول کرده بود و امروز آبادانی و پیروزی کشور نیز مرهون همان فداکاری­ها و از خود گذشتگی­هایی­ست که در تمام سال­ها و در بزنگاه ها مهم و حساس مشاهده شده است.


آرشیو عکس
مناسبت
1397 ، سال «حمایت از کالای ایرانی»
1397 ، سال «حمایت از کالای ایرانی»
وب سايت ها