دیدگاه
رهبری در جبهه
تأملی بر نقش دولت مردان در حماسه ی هشت سال دفاع مقدس پرتال اطلاع رسانی ستاد اجرایی دولت در تشکیل موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس

زینب لیموچی دلی (1):
دوران هشت سال دفاع مقدس ، حماسه ی ملت ایران برای حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و پاسداری از عزت و شرف این مرزوبوم یکی از مهمترین برهه های پرافتخار ملت بزرگ ایران می باشد این پایداری که برخاسته از روح وحدت و ایمان بود در یاد ملت ایران خواهد ماند و غرور و حماسه آفرینی را در نسل های بعد به جای خواهد گذاشت بدون شک دوران هشت ساله جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از افتخارات بزرگ و بینظیر ایران اسلامی است.
ارزشهایی که در حماسه دفاع مقدس تبلور یافت و از عوامل مهم پیروزی بر دشمن بود، ریشه در فرهنگ ناب اسلامی و باورهای دینی رزمندگان اسلام داشت. آنان، براساس آموزههای قرآنی، ارتباط خود را با خداوند متعال نزدیک و استوار کرده بودند. هر یک از نهاد های انقلاب اسلامی با به دوش گرفتن رسالتی سنگین یکی پس از دیگری به امر مبارک حضرت امام پا به عرصه ی ظهور گذاشتند و مهمترین کارکردها را نسبت به حفظ و استمرار انقلاب اسلامی و تحقق آرمان های متعالی را بر عهده گرفتند تحت لوای رهبری امام خمینی(ره) و فرماندهان جنگ توانستند دفاع مقدس را هدایت کنند و در مسیر تعیین شده توسط رهبری این دفاع ادامه پیدا کرد و نهایتا هم موفقیت بزرگ را نصیب کشور کرد و در بخش های بعدی هم بسیج مردم و نیروهای جوان و بسیجی کشور حماسه ی بزرگی چون دفاع و ایمان را در جبهه به وجود آوردند و در همین چارچوب سرداران و  فرماندهان، سپاه پاسداران ، ارتش و  نیروهای مسلح و ... در حقیقت به عنوان جلودار و پرچم دار این حرکت توانستند این وحدت و یگانگی را تکمیل و فرماندهی کنند و جنگ را به نتیجه برسانند که امروز هم همه آحاد مردم و دولتمردان تحت رهبری مقام معظم رهبری از دستاوردهای دفاع مقدس حمایت و پاسداری می کنند. دولتمردانی که مدیریت کشور را بر عهده داشتند همپای ملت و رهبری در جبهه ها حضور داشتند و در پشتیبانی تمام عیار از دفاع مقدس از هیچ تلاشی فروگذار نکردند که این مسأله همدلی، اتحاد و احساس تکلیف آنان را در امر دفاع و جهاد را نشان میدهد.استفاده از نیروهای مردمی،نیروهای متخصص برای رفع نیازهای جبهه و جمع آوری کمک های مردمی و توزیع صحیح آنها ضرورت دیگری در برنامه ریزی برای هر چه بهتر استفاده کردن از امکانات را پیش رو قرار داد از این رو ستاد پشتیبانی مناطق جنگی که در واقع تبلور کوششها و همکاری های مردم قهرمان و امت مسلمان بود شکل گرفت.  همه ی اقشار جامعه اعم از کشاورزان ، معماران ، مهندسان ، کارمندان ، استادان دانشگاهها و همه کسانی که در یک صنفی بوده و متعهد بودند ، در این راستا فعالیت کردند .
یکی از افتخارات بزرگ دستگاههای دولتی و دولتمردان جمهوری اسلامی که یک تجربه گرانبها محسوب می شود در کنار دیگر
نهادها این بود که علاوه بر خدمت رسانی به مردم ، تأمین تجهیزات، پشتیبانی از رزمندگان اسلام، نقش آفرینی در عرصه ی دفاع از امنیت جامعه بخصوص حضور مؤثر در جبهه در دوران دفاع مقدس  بوده است.
دولت علیرغم امکانات بسیار محدود، و مشکلاتی که در ابتدای جنگ وجود داشت تمام شرایط را فراهم کرد که خللی در دفاع از سرزمین مان ایجاد نشود و این افتخار بزرگی برای دولت می باشد که نقش تعیین کننده ای داشته است. نهادهای دولتی با توجه به رسالتی که درحفظ تداوم انقلاب اسلامی داشتند، به سرعت با نیروها وامکانات خود به مقابله با متجاوزان شتافتند ونقش هایی اساسی وسرنوشت ساز در جبهه ها برعهده گرفتند .
جهادسازندگی هم به عنو ان یکی از این نهادهای انقلابی
با شروع جنگ تحمیلی ،به شکل داوطلبانه نیروها وامکانات خود را در اختیار دفاع از مرزهای کشور وانقلاب اسلامی قرارداد فعالیتهای جهادگران
درجبهه ها، بسیارگسترده بود. آنها علاوه برکار مهندسی در اموری چون جمع آوری کمک های مردمی ورفع
نیازهای رزمندگان در جبهه ها، خدمات ارزنده ای ارائه کردند و متحد و یکپارچه در مقابل بیگانگان به عنوان یک هویت واحد عمل کردند که ِعرق مذهبی و ملی سبب حضور آنها در این عرصه شد. 
وقوع جنگ تحمیلی علیه ایران ، عرصه ی مجاهدت
دیگری برای برادران جهادی بود که مردانه در آن شرکت جسته و در این راه با نثار جان خود چنان درخشیدند که بخشی از پیروزی های رزمندگان اسلام در عملیات های گوناگون جنگ را ناشی از ایثار و فداکاری جهادگران دانست. در واقع مدیریت مسائلی که در جنگ وجود داشت فقط از دولت برمی آمد که به دلیل مرکزیت و بهره مندی از امکانات لازم میتوانست کمکهای مردمی، سازمانهای دولتی و نهادهای انقلابی را ساماندهی کند در این دوران رزمندگان و فرماندهان در میدانهاى جنگ بودند؛ اما پشتیبانى جنگ با دولتمردان بود آنها منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح دادند و همین احساس مسولیت و وحدت باعث ایثارگریها در جنگ تحمیلی شد که در پیروزی جنگ و همچنین حفظ و مدیریت کشور تأثیر بسزایی داشته است ایستادگی جانانه دولتمردان و مردم در برابر زیاده خواهی های  دشمنان از برکات و آثار ماندگار دوران دفاع مقدس و برگی از تاریخ پرافتخار ملت ایران است که ثبت این ایثارگری ها ، منجر به استمرار پیام خون شهدا و ترویج فرهنگ حماسه و ایثار خواهد شد.


پی نوشت :
1- پژوهشگر و نویسنده حوزه دفاع مقدس